Skyscraper large

پافشاری مشتاقانه بر روز جهانی حقوق بشر

d65fgh44f4f

پرستو زرگنده

«مارشِت» مشتاقانه در انتظار انتخاب اولین نخست وزیر زن در اتیوپی است. این دختر هفده ساله بشاش می گوید:«زنان هم مانند مردان می توانند هر کاری را انجام دهند». او مصر و بی تاب است. مارشت آماده است تا جهان را در دست بگیرد و تصمیم دارد که اگر چیزی مانع تلاش او برای تحقق حقوق بشر باشد، آن را کنار بزند.

امروز روز جهانی حقوق بشر است و بیست سال از تصویب حقوق بشر توسط کمیساریای عالی حقوق بشر می گذرد که در آن تمام جهان مسئول حفظ، تأمین امنیت و پیشبرد حقوق بشر در هر کجا شده اند. دلایل و بهانه های کافی برای جشن گرفتن این روز وجود دارد. با همکاری کشورها با یکدیگر مدافعان حقوق بشر گام های بلندی برداشته اند که تحقق آنها در بیست سال پیش غیر ممکن به نظر می رسید.

ما امروزه مبانی حقوق بشر را بسط داده ایم و موضوعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی را نیز در آن گنجانده ایم. ما قوانین پیشرفته ای در راستای احقاق حقوق گروه هایی که در طول تاریخ مورد تبعیض قرار می گرفتند، وضع کرده ایم؛ گروه هایی مانند زنان، اقلیت های نژادی، بومیان، جامعه همجنسگرایان و معلولین. ما حقوق بشر را به یکی از گفتمان های اصلی جهانی تبدیل کرده ایم و دولت های جهان را مجبور ساخته ایم تا به صلح، امنیت و پیشرفت توجه نشان دهند.

با این حال ما می دانیم که راه زیادی در پیش رو داریم و این راه هرگز پایانی ندارد. در هفته گذشته، که در سوگ از دست دادن «نلسون ماندلا» بوده ایم، من همواره جمله ای از او را به یاد دارم: «پس از بالا رفتن از یک تپه بزرگ در می یابید که هنوز تعداد زیادی تپه برای بالا رفتن باقی مانده است».

ماندلا بیش از یک انسانی است که تنها یادش را زنده نگه داریم، او به ما آموخت برای دیدن تغییرات باید مصر و مقاوم باشیم و تا زمانی که با بی عدالتی رو به رو هستیم، باید با او مبارزه کنیم. تلاش های ماندلا در دهه گذشته این جمله  یکی از سرمشق های گروه «پَد فایندر»[۱] بوده است؛ مبارزه برای احقاق حقوق آسیب پذیرترین مردمی که باید ما برای شان اهمیت قائل باشیم؛ حتی زمانی که لازم باشد به خاطر آنها در مقابل دیوان عالی کشور بایستیم.

در سال ۲۰۰۵ گروه پد فاندر که با اولین چالش های خود در مبارزه با فحشا رو به رو بود. آنها خواستار تصویب قانونی بودند که تمامی گروه هایی که برای درمان ایدز و اچ.ای.وی از دولت آمریکا کمک های مالی دریافت می کردند، باید با صراحت مخالفت خود با فحشا را اعلام نمایند. تصویب این سیاست ها نه تنها آزادی بیان را نقض می کرد، بلکه تأثیر زیادی بر فعالیت گروه های فعال در حوزه بهداشت عمومی و حقوق بشر داشت.

شرکت هایی همچون AOSI ، اینتر اکشن و سازمان بهداشت جهانی به همراه دیگر شاکیان، اعتقاد دارند که این سیاست ها تمامی تلاش ها برای جلوگیری از گسترش اچ.آی.وی از بین می برد، چرا که ترس و ننگ کارگران جنسی افزایش پیدا می کند و آنها ترجیح می دهند که دیگر سر کلاس های آموزش روابط جنسی و جلوگیری از گسترش اچ.آی.وی حضور پیدا نکنند.

تصمیمی که دولت آمریکا گرفته بود، چندان صریح و واضح نبود. این گروه پد فایندر بود که آن را واضح ساخت و به ما آموخت تا باید بر اصول خود پافشاری نماییم، حتی اگر روند فعالیت مان کند شود. در بهار سال جاری خبر مسرت بخشی را که در انتظار آن بودیم شنیدیم : گروه پد فاندر و دیگر شاکیان این قضیه موفق شدند.

این موفقیت حقوق بشری تنها از یکی موفقیت ها به حساب می آید؛ موفقیت های زیادی در سال جاری نصیب فعالان حقوق بشر شده است. این سال سالی بود که از رهبرانی چون ماندلا، ملاله، مارچت الهامات زیادی گرفتیم و آنها به ما آموختند تا مصر و مشتاق باشیم.

فعالان حقوق بشر در دهه های آتی به تلاش های خود ادامه خواهند داد و این مبارزه ای ساده نخواهد بود، اما همچون نسل های مبارز گذشته ما باید مصرانه و مشتاقانه قدم هایی رو به جلو برداریم.

هدف اصلی گروه پد فاندر تلاش روز افزون برای تأمین حق مراقبت های بهداشت باروری و جنسی برای زنان و مردان و افراد جوان در تمام نقاط دنیاست. همچنین آنها فعالیت هایی برای در زمینه اطمینان از آزادی بیان، آموزش برابر، عدالت سیاسی و امنیت غذایی دارند.

امروز و هر روز ما چنین تلاش هایی را برای حفظ و تأمین و ارتقای حقوق بشر جشن می گیریم. ما اقدامات مصرانه و مشتاقانه برای فردایی بهتر را جشن خواهیم گرفت، ما تشنه تغییرات هستیم، شما چه طور؟ 

 


[۱] Pathfinder  گروهی که رهبری گروه های مدافع بهداشت جنسی و باروری را به عهده دارد. 

  • این یادداشت ترجمه ای است از « Stay Impatient, Stay persistent on International Human Right’s Day»  - به قلم جاناتان راکس – که در تاریخ دهم دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شده است.   
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large