Skyscraper large

نگاهی به وضعیت کودکان در ایران

dg6+h5u8778i

امید رضایی

وضعیت کودکان در ایران سخت و دشوار است. بیش از ۱۰۰ کودک در ماه در اثر سوءتغذیه، دعواهای خیابانی و بیماری می‌میرند. نهادهای مسئول تلاش می‌کنند راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی مانند قاچاق کودکان و کودکان کار بیابند. در هر حال، گاه خود مسئولین هستند که اساسی‌ترین حقوق کودکان را نقض می‌کنند: ایران امروزه یکی از آخرین کشورهای در جهان است که هنوز مجازات مرگ را برای افراد زیر ۱۸ سال اعمال می‌کند. 

شاخص تحقق حقوق کودک در ایران: ۲۸/۶ از ۱۰

مرحله‌ی نارنجی: مسائل حساس

جمیعت: ۸/۷۹ میلیون نفر

جمعیت بین ۰ تا ۱۴ سال: ۸/۲۳ درصد

امید به زندگی: ۷۳ سال

نرخ مرگ و میر زیر ۵ سال: ۱۷٫۶ درصد 

مشکلات اصلی که کودکان در ایران با آن‌ها روبه‌رو هستند:

فقر

با وجود این که ایران از لحاظ منابع طبیعی کشور ثروت‌مندی است، اما این منابع معمولاً توسط باندهای قاچاق مواد مخدر یا شبکه‌های تروریستی دزدیده‌ می‌شوند یا برای معامله با آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه مردم در فقر شدید به سر می‌برند.

در واقع بر اساس آمارهای رسمی، هشتاد درصد جمعیت ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. کودکانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، زودتر از بقیه با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند.

بهداشت

بر اساس ماده ۲۴ کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک، «کودک باید از بالاترین استاندارد بهداشت و تسهیلات لازم برای درمان و توان‌بخشی برخوردار باشد». در ایران، نرخ مرگ و میر برای کودکان زیر ۵ سال بسیار بالاست.  زایمان زودرس، ذات‌الریه، سندرم گرفتگی لگن و اسهال، دلایل اصلی مرگ و میر کودکان هستند.

بهداشت روانی در سال‌های اخیر رو به بهبود بوده است. اما سوءتغذیه همچنان یک مشکل بسیار مهم به‌خصوص در مناطق روستایی محسوب می‌شود.

آموزش

آموزش برای کودکان زیر ۱۱ سال، رایگان و اجباری است. اما با این حال، در مناطق روستایی، توجه به تحصیل رو به کاهش است، به‌خصوص در میان دختران. زیرساخت‌های زیادی در مناطق دور افتاده‌ی کشور همچنان شدیداً نیازمند توسعه هستند.

حق عدم تبعیض

در جامعه‌ی ایران، مردان جایگاه بسیار مهم‌تری نسبت به زنان دارند. سیستم آموزشی ایران، برای ترویج این باور مذهبی که زنان، جنس دوم هستند، تلاش می‌کند. مثلاً، به دانش‌آموزان یاد داده می‌شود که زنان، به مردان تعلق دارند؛ اگر زنان از مردان تبعیت (تمکین) نکنند، مردان حق دارند آن‌ها را تنبیه کنند و زنان منشای بالقوه‌ی فساد هستند.

با این حال، باید خاطر نشان کرد که در سال‌های اخیر، دختران بیش‌تری در مقایسه با پسران، به دانشگاه راه یافته‌اند.

مسئله‌ی عدم بلوغ در سیستم قضایی

ایران به همراه پاکستان، عربستان سعودی، سودان و یمن، پنج کشوری هستند که مجازات مرگ را برای افراد زیر هجده سال، اجرا می‌کنند. نوجوانان زندانی، معمولاً از حق محاکمه‌ی عادلانه برخوردار نیستند و هر روز تعداد بیش‌تری از آن‌ها به مجازات اعدام محکوم می‌شوند. علاوه بر این، کودکان فقیر منابع مالی کافی برای پرداخت مخارج دادرسی را ندارند.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد (رئیس جمهور قبلی ایران)، تعداد محکومین به مرگ زیر ۱۸ سال افزایش یافت. تعداد زیادی از نهادهای مدافع حقوق بشر، این پدیده را محکوم کردند، اما مسئولین ایران به اعدام کودکان ادامه می‌دهند.

ازدواج کودکان

قوانین ایران حداقل سن سیزده سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران را برای ازدواج لازم می‌داند. با این وجود، خصوصاً در مناطق روستایی، تعداد دختران جوانی که خیلی زودتر از این سن، به امید سود اقتصادی مجبور به ازدواج می‌شوند، کم نیست.

بدتر این که، گزارش شده که تعداد زیادی دختر کوچک ایرانی به مردان پاکستانی فروخته شده‌اند یا مجبور به ازدواج با آنها شده اند. این دختران مورد سوءاستفاده‌ی جنسی قرار می‌گیرند.

قاچاق کودکان

ایران یک مرکز واقعی فحشا و قاچاق کودکان است. تعدادی زیادی کودک ایرانی در قالب تجارت سکس به پاکستان، ترکیه، امارات متحده، بحرین و اروپا قاچاق می‌شوند. دختران و پسران ۹ تا ۱۴ ساله به بهای ۱۵ تا ۲۰ دلار فروخته می‌شوند. خریداران اصلی در ایران، رانندگان کامیون‌، رهبران مذهبی و کارگران مهاجر افغان هستند.

علاوه بر این، کودکان به شکل روزافزون از کشورهای همسایه، به خصوص افغانستان و پاکستان از مرز عبور می‌کنند تا فاحشه‌خانه‌هایی در جنوب ایران مشغول کار شوند.

کودکان خیابان

پدیده‌ی کودکان خیابان در ایران، به یک مسئله‌ی عمده و مهم تبدیل شده است. اکثر این کودکان یتیم نیستند، اما والدین آن‌ها معمولاً معتاد به مواد مخدر هستند و آن‌ها را مجبور به زندگی در خیابان می‌کنند. سایرین نیزوالدین پناهنده یا بیکار دارند و به دلیل مجبور به کار و کسب درآمد برای خانواده‌ی‌شان می‌شوند.

بر اساس ارزیابی‌ها، تخمین زده می‌شود که امروزه بیش از ۲۰۰هزار کودک خیابان در ایران وجود دارد. کودکان خیابان در ساختمان‌های بلااستفاده، کانتینرهای باری و خودرو می‌خوابند و باید شغلی بیابند تا نیازهای خود یا خانواده‌ی‌شان را برطرف کنند.

این کودکان ایرانی آسیب‌پذیر که به حال خود رها شده‌اند، در دام افراد سودجویی گرفتار می‌شوند که به استثمار این کودکان تمایل دارند. بیش از ۶۰ درصد دختران خیابانی، در اولین هفته‌ی پس از ترک خانه، قربانی سوءاستفاده‌ی جنسی می‌شوند. به عنوان مثال، در تهران، یک دختر در شش روز دزدیده شد و به قتل رسید.

کار کودکان

تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۴درصد کودکان ایرانی  مجبور به کار در شرایط بسیار سخت و خطرناک (برای سلامتی) هستند. این کودکان عموماً در خیابان، کارخانه‌های خودروسازی، کارگاه‌های فرش‌بافی و صنعت سکس کار می‌کنند. سلامتی و آموزش، قربانی این شرایط می‌شوند و به این ترتیب هرگونه فرصت زندگی بهتر برای بیش‌تر این کودکان  از دست می‌رود.

 


  • ترجمه اى از گزارش سایت Humanium
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large