Skyscraper large

خداحافظی نوجوانان با فیسبوک (بخش دوم)

Two teenage girls using smartphone

شیما یزدانی

بازی ها یکی دیگر از منابع پول ساز به شمار می آیند. بیشتر از نود درصد صاحبان گوشی های هوشمند در کره جنوبی از نرم افزار پیام رسانی «کاکاوو تک» استفاده می کنند. کاربران ثبت نام شده می توانند به بیش از صد نوع بازی دسترسی پیدا کنند؛ آنها می توانند این بازی ها را به صورت انفرادی و یا گروهی انجام دهند. سود عاید شده از این بازی ها در نیمه اول سال ۲۰۱۳ حدود سیصد و یازده میلیون دلار برآورد می شود.

چند نوع دیگر از نرم افزارهای پیام رسانی آسیایی، مانند «کیک» در کانادا و «تانگو» در ایالات متحده – که سیستم عامل های کاملی دارند – در حال محبوب شدن هستند و مهندسان نرم افزار می توانند به وسیله این نرم افزارهای بازی هایی بسازند: بدین صورت ارتقاء دهندگان برنامه های کامپیوتری می توانند نیمی از سود به دست آورده را کسب کنند.

فروشگاه های اینترنتی مربوط به فروش نرم افزار، مانند «گوگل پلی» و «اپل»، مابقی بازار ساخت بازی را در اختیار دارند. نرم افزار تانگو – به همراهی یکی از کمپانی های پخش موسیقی «اسپاتی فای» – این ماه ارتقای بیشتری پیدا کرده و ۶۰ میلیون کاربران ماهیانه آن می توانند به راحتی موزیک ویدئو ها را نیز با یکدیگر به اشتراک بگذراند؛ کمپانی «اسپاتی فای» این همکاری را دو سال قبل با فیسبوک داشته است. «تام هیسه» – معاون بخش مشارکت های استراتژیک اسپاتی فای – می گوید:«فضایی که در این نرم افزارهای پیام رسانی وجود دارد، رشدی انفجاری خواهد داشت». وی می گوید که شرکت آنها تصمیم دارد در آینده همکاری های گسترده ای با شرکت های سازنده نرم افزارهای پیام رسانی داشته باشد. هیسه چنین ادامه می دهد:«من فکر نمی کنم هنوز در میان آنها برنده ای وجود داشته باشد».

با ورود نرم افزارهای پیام رسانی به دنیای بازی ها، شکلک ها و حالا موسیقی، اکنون دشوار به نظر می رسد که آنها را به عنوان تنها به عنوان ابزارهایی برای پیام رسانی فرض کنیم. «پاول دارِو» – بنیان گذار نسخه روسی فیسبوک و مؤسس یکی از شرکت های سازنده نرم افزارهای پیام رسانی به نام تلگرام – می گوید:«من فکر می کنم در مقوله بندی نرم افزارهای پیام رسانی سوءتفاهم ها و ابهاماتی وجود دارد».

«برایان بلائو» – تحلیلگر شرکت گارت نر – می گوید:«به نظر من نرم افزارهای پیام رسانی شبکه هایی اجتماعی هستند؛ شما می توانید، از طریق آنها، به گراف های اجتماعی و اخبار سایت ها دسترسی داشته باشید. شما به صفحات پروفایل اشخاص و بسیاری از چیزهایی را که مرتبط با شبکه های اجتماعی هستند، دسترسی دارید. نرم افزارهای چت های اجتماعی راهی دیگر برای تبیین خصوصیات شبکه های اجتماعی هستند. امروزه مردم به طور غالب سه یا چهار نوع از این نرم افزارها را استفاده می کنند».

بسیاری از نرم افزار های چت در آسیا، مانند «کاکاوو» و «لاین»، تلاش زیادی برای جذب مخاطبان آمریکایی دارند. چرا که سبک و ماهیت نرم افزارها باید به گونه ای دیگر باشد. آنها بیشتر از رنگ های روشن، حروف و شخصیت های انیمشن «مانگا» استفاده می کنند. بلائو می گوید:«ما سعی داریم نرم افزار ها را کمی مطیع تر و ارام تر کنیم».

در مسابقه شرکت ها برای تولید امکانات جانبی بیشتر برای نرم افزار های شان شرکت «وات ای.پی.پی» استثنایی بزرگ محسوب می شود. «جان کوم» – مؤسس این شرکت – می گوید شرکت او هیچ برنامه ای برای ارئه بازی های نرم افزاری ندارد. کوم و همکار وی – «برایان اکتون» – که یکی از مؤسسان نرم افزار «یاو مسنجر» بوده اند و از اولین تولید کنندگان نرم افزاریهای پیام رسانی برای گوشی های هوشمند هستند، اعتقاد دارند نرم افزارهایی که مختص به ارتباطات مکاتبه ای هستند نباید با حواشی زائد ادغام شده و سرعت آنها کم شود. «میراج آرورا» – مدیر تجاری شرکت واتس. ای.پی.پی – در همین رابطه می گوید:«مشکل بزرگی در شبکه های اجتماعی مجازی پدید آمده است. آنها سعی دارند هر چیزی را برای هر کسی مهیا کنند، اما هدف اصلی شرکت ما مکاتبات و ارتباطات است».

خط مشی شرکت واتس. ای .پی.پیف در مقایسه با دیگر شرکت ها به نوعی محافظه کارانه محسوب می شود. فیسبوک در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار اجازه داد تا کاربران، پروفایل های خود در دیگر وب سایت ها قرار دهند و لایک و پیام دریافت کنند. شرکت واتس.ای.پی.پی، نیز اخیراً، در روشی تقریباً مشابه، دستور العملی را منتشر کرده است که دیگر کاربران تلفن های همراه نیز می توانند محتویات واتس.ای.پی.پی خود را به اشتراک بگذارند. این دستور العمل هنوز در نخستین مراحل توسعه و ارتقای خود قرار دارد، اما به عنوان مثال بعد از همکاری با یک شرکت پخش موسیقی در خاورمیانه، کاربران به طور شگفت آوری ترجیح دادند که بیش از پنجاه درصد از آهنگ های منتشر شده را از طریق این شرکت به اشتراک بگذارند و ه فیسبوک.

آینده این نرم افزارهای پیام رسانی هنوز در هاله ای از ابهام باقی مانده است. برخی از صنعتگران اعتقاد دارند که شرکت های اینترنتی بزرگ – مانند گوگل – این شرکت ها را خریداری خواهد کرد و اوایل امسال این شایعه بر سر زبان ها بود که گوگل با شرکت وتس.ای.پی.پی در این زمینه مکاتباتی داشته است.

هم اکنون فیسبوک سرویس پیام رسانی محبوب خود را دارد. در حالی که شرکت اپل نرم افزار «آی- مسیج» را در اختیار دارد که بسیار عمومی و محبوب است. با این حال هر دوی آنها امکانات بازی نرم افزارهای پیام رسانی آسیایی را ندارند. بعید به نظر می رسد که این شرکت ها بتوانند، شبکه اجتماعی جهانی بزرگی به اندازه فیسبوک داشته باشند. «گِرِگ ووک» – مدیر اجرایی شرکت آمریکایی یو اس کالینگ و شرکت خدمات پیام رسانی پینگر – می گوید:«اگر به این شرکت ها نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که محدوده پوشش آنها از نوعی الگوی جغرافیایی برخوردار است. به عنوان مثال ما در آمریکا فعالیت گسترده ای داریم، واتس.ای.پی.پی بر اروپا تسلط دارد و لاین در ژاپن فعالیت می کند».

«مارتین لائو» – رئیس شرکت وی چت و صاحب شرکت «۱۰ سنت» – در کنفرانس اخیرش بیان داشت :«شرکت چینی وی – چت سعی می کند تا فراتر از مرزهای موجود در بازار فعالیت کند. مدیران اجرایی این شرکت طرح های زیادی برای گسترش فعالیت های بین المللی شرکت دارند و بخش های مربوط خدمات مشتریان امکانی هستند تا وضعیت مشتریان بررسی شده و به الگوهای بزرگتر تعمیم یابند. ما باید چیزهای زیادی را کنار هم قرار دهیم تا متوجه شویم چگونه می شود در خارج از مرزهای چین به صورت بهتر و کارآمدتری رفتار نماییم».

اینکه کدام شرکت حذف شده و یا در بازار باقی بماند به این بستگی دارد که هر یک از این نرم افزارها تا چه درآمدزایی داشته باشند. آینده نرم افزار اشتراک عکس «اسنپ شات» به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شده است و همه در انتظارند تا بدانند چه پیش می آید.

بر طبق اظهارات شرکت «واتس.ای.پی.پی» سود سالیانه زیادی نصیب این شرکت می شود. شرکت پینگر بر آگهی های تبلیغاتی خود تکیه دارد، وی – چت، لاین، کاکاوو و کیک سود خود را از فروش بازی ها و شکلک ها به دست می آورند. برخی از این شرکت ها ملزم به خارج شدن از دنیای نرم افزاری می شوند و چندین مدل تجاری جدید با شکست رو به رو شده اند. سود آنها بسیار کمتر از دو میلیارد و صد میلیون دلاری بوده است که فیسبوک تنها در عرض یک فصل آن را کسب کرده است.

شبهات زیادی در این حوزه وجود دارد: اینکه نوجوانان تا چه حد و تا کجا از این نرم افزارهای پیام رسانی استفاده خواهند کرد؟ و اینکه آیا نسل قدیمی تر به آنها ملحق خواهند شد یا خیر؟ در هر صورت شانس زیادی برای ادامه بقای فیسبوک وجود دارد.

 http://koodaki.rahedigar.net/1392/09/21/khodahafezi-facebook-1/


  • این گزارش ترجمه ای است از «Teenagers say goodbye to Facebook and hello to messenger apps » – به قلم پارمی اولسون – که در تاریخ دهم نوامبر ۲۰۱۳ در روزنامه گاردین منتشر شده است. ترجمه بخش اول این گزارش در شماره ۲۸ دفتر کودکی و بخش دوم آن در شماره ۲۹ منتشر خواهد شد.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large