Skyscraper large
نگاهى به كودکان اچ آی وی مثبت

کودکانه شدن فقر و اعتیاد

df65g4d45f

عکس از sospoverty

بهرام رحیمی

عصر جدید از نظر پزشکان و متخصصین بیماری های مسری با بیماری ایدز نشانه گذاری شده است ده ها و صدها سال پس از آلودگی و قتل عام جوامع با وبا, طاعون و سیاه زخم اکنون ایدز به عنوان یک تهدید بالقوه بین المللی شناخته می شود. آخرین گزارش منتشر شده از سوی دفتر مقابله با ایدز سازمان ملل UNAIDS ,تا سال ۲۰۱۱ نشان مش دهد که نزدیک به ۳.۴میلیون نفر -حدود ۱۰ درصد مبتلایان به ایدزدر جهان- را کودکان تشکیل می دهند.

در مقیاس جهانی البته ,قاره افریقا به عنوان یکی از کانونهای اصلی گسترش ایدز در جهان ,به دلیل هم پوشانی عوامل گوناگون مانند,فقرو نابرابری شدید,الگوهای فرهنگی مبتنی بر خرافات و باورهای مذهبی نادرست,جنگ های قومی و منطقه ای ,خشکسالی وقحطی طولانی مدت ,فقدان دولتهای دمکراتیک,فقدان برنامه کنترل جمعیت در سطح ملی و منطقه ای,اوارگی و مهاجرات در مقیاس گسترده و همچنین نابرابری جنسیتی ,کماکان بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان ایدز را داراست.

گزارش‌های ارایه شده توسط صندوق کودکان سازمان ملل و همینطور دفاتر منطقه ای مقابله با ایدز سازمان ملل نشان می دهند که عمده ترین شیوه ابتلا کودکان به اچ‌آی‌وی-ایدز در این قاره انتقال از مادرو پدر به نوزادان است.آخرین گزارش ازمیزان ابتلا و گسترش ایدز در افریقای جنوب صحرا نشان می دهد۲۳.۵ میلیون نفربیمار مبتلا به ایدز در این منطقه شناسایی شده اند که ۳.۱میلیون نفراز این تعداد کودکان هستند که ۹۰ درصد کودکان قربانی ایدز در جهان است.همچنین از این تعداد قریب به ۳۰۰هزار نفر در فاصله سالهای ۲۰۱۱-۲۰۰۹به این بیماری الوده شده اند.

ایران در کارگروه بین المللی مقابله با ایدزسازمان ملل, در منطقه خاورمیانه و افریقای شمالی با کشورهایی نظیرعربستان, مصر, افغانستان, پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس دسته بندی شده است.گزارشهای ارایه شده توسط بسیاری از کشورهای منطقه بسیار ابتدایی و در بسیاری موارد فاقد اطلاعات مورد نیاز بوده و غالبا مبتنی برآمارهای غیر واقعی و ناقص می‌باشد که دلایل آن می تواند همزمان به نبودن انگیزه و برنامه جدی دراین کشورها و مذهبی بودن کشورها و رژیم های سیاسی در منطقه مربوط باشد.

به طور مثال در زمینه انتقال بیماری از طریق تن فروشی یا ارتباط جنسی مرد با مرد گزارش عربستان تصریح می کند چنین الگوهایی از نظر فرهنگی و اجتماعی در این کشور پذیرفته شده نیست. که این یعنی عربستان هرگزدست به پژوهش در این زمینه ها نخواهد زد. درکنار آن گزارش ایران آمار روسپیان مبتلا را ارایه نموده،اما در کل سرفصلی در مورد انتقال از طریق رابطه مرد با مرد در آن وجود ندارد.

علاوه بر این یکی از نقاط مشترک بین گزارش‌های کل کشورهای منطقه فقدان آمار کودکان مبتلا در سنین زیر۱۴ سال است.در گزارش کلی اما آمار کل مبتلایان در این منطقه ۳۳۰هزار نفر و آمار کودکان مبتلا نزدیک به ۴۰ هزار نفر گزارش شده است که حدود ۳هزار نفر از این تعداد به سال ۲۰۱۱مربوط می شود.

آبانماه سال گذشته وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی,در اظهار نظری رسمی تعداد مبتلایان ثبت شده در ایران را ۲۳,۹۰۲اعلام کرد که این موضوع واکنش بی سابقه دکتر مینو محرز رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران را در پی داشت .دکتر مینو محرز ضمن رد روش‌های به کار گرفته شده در این تحقیق آمار واقعی را بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر تخمین زد. او همچنین در اظهارنظری تکان دهنده اعلام کرد ۹۹ درصد مبتلایان جدید بیماری ایدز در ایران از طریق جنسی آلوده شده اند.

ایدز از نظر متخصص علوم پزشکی و بهداشتی در رده بیماری‌های رفتاری دسته بندی می شود که آموزش فردخانواده و جامعه در پیشگیری از ان نقش اصلی را دارد.درگیر شدن کودکان در رفتارهای پرخطر نظیر مصرف مواد مخدر، سکس و نوشیدن نوشابه های الکلی در اولین سالهای نوجوانی یکی از مشکلات عمده جوامع جدید است. در این بازه سنی که تلاش نوجوانان برای کسب هویت مستقل از خانواده وبه تعبیری اولین مراحل اجتماعی شدن با تغییرات عمده فیزیولوژیکی در آنان همزمان است.احتمال دست زدن به رفتارهای پرخطر که سلامت فردی آنان را به خطر بیندازد از هر زمانی بیشتر است.

این در حالی است که اخرین اظهارنظرها ی کارشناسان در زمینه کمیت و کیفیت گسترش اسیبهای اجتماعی نشان می دهد موج جدید مبتلایان به ایدز از طریق روابط جنسی الوده شده اند و در کنار ان تحلیلگران کاهش سن فحشا و اعتیاد در ایران را بواسطه انکه ۳۳ در صدجامعه ایران را کودکان زیر۱۸ سال تشکیل می دهند بسیار نگران کننده ارزیابی می کنند.

در هر سه روش عمده انتقال ویروس اچ‌ای‌وی بخشی از راهکارهای اصلی در پیشگیری از ایدز عبارت اند از آموزش مستمرو جامع سازمانهای بهداشتی و درمانی، آموزش دانش آموزان در مدارس، آموزشهای پیش از ازدواج وگسترش شبکه های بهداشتی که با هدف پیشگیری و همچنین ارایه خدمات درمانی به مبتلایان بویژه معتادان و روسپی‌ها و پیشگیری از ایزوله شدن و حذف آنان از جامعه باشد.

چرا که برچسب زدن به بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز و طرد آنها از جامعه می تواندبه شیوع گسترده این بیماری کمک کند.

آخرین گزارش دو سالانه ایران به دفترمقابله با ایدز سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ میزان ابتلای کودکان خیابانی را در یک نمونه ۱۰۰۰ نفره در محدوده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال از این کودکان پنج درصد و در مورد کودکان خیابانی که تجربه مصرف مواد را داشته اند ۱۰ درصد اعلام می کند. با یک تخمین خوشبینانه اگر تنها ده درصد از جمعیت ۳.۵میلیون نفری کودکان محروم از تحصیل را کودکان خیابانی -اعم از کودکان کارخیابانی ,دختران تن فروش و کودکان فاقدسرپرست و سرپناه-فرض کنیم جمعیت کودکان خیابانی مبتلا به ایدز میان ۱۵ تا ۳۰ هزار کودک مبتلا در نوسان خواهد بود و توجه به این نکته واجد اهمیت است که سواستفاده جنسی از آنها بسیاررایج است.

کودکانه شدن فقر و اسیبهای اجتماعی در دهه گذشته جمعیت گسترده ای از کودکان را از حق دسترسی به اموزش وبهداشت محروم کرده است. از طرفی دیگرکیفیت آموزشهای رایج در مدارس به هیچ وجه پاسخگوی نیازها کودکان در مناسبات اجتماعی که هر روز پیچیده تر می شود نیست.افزون بر آن محدودیتهای مادی خانواده های ایرانی ,کودکان بسیاری را از حمایت خانواده به عنوان نهاد سنتی حامی کودک نیز محروم کرده است .

در کنار آن معدود برنامه های به اصطلاح اموزش عمومی که از بزرگترین رسانه کشور پخش می شود مذهب را به عنوان الگوی کنترل اجتماعی برای هر مسله ای تجویز می کنند.یک دهه تلاش فعالان حقوق کودک هنوز نتوانسته است مسولین را از انکار وجود کودکان کار و خیابان باز دارد و دفتر صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف)در ایران به امید کوچکترین انعطافی برای تغییرنظرعلمای دین در مورد سن کودکی سالهاست به امید فتوای علمای حوزه های علمیه در حال رایزنی با ایشان است .اگر هم موفقیتی کسب کرده باشد به صورت رسمی و عمومی هیچ انعطافی دیده نمی شود.

با توجه به تمامی عوامل برشمرده باید گفت نسل نوجوان و جوان شهرنشین در ایران که با فرهنگ مسلط پدرسالارو مروجان مذهبی و مجریان نظامی آن تعارض جدی دارد و از طرفی فرصت و امکانات مادی لازم برای بازتعریف خود در زمینه اقتصادی,اجتماعی و فرهنگی راندارد اکنون بزرگترین قربانی ایدز در ایران است.

با کاهش جدی سن محرومیت از تحصیل ,اشتغال به کار در خیابان یا محیط‌های بسته, تن فروشی و اعتیاد در ایران,جامعه کودکان ۱۰تا ۱۸ سال ایران به عنوان نزدیکترین نسل از کودکان به جامعه ۴۶ درصدی ۲۵تا۳۹سال مبتلایان به ایدز است که در شرایطی که به دلیل انفعال کامل نظام آموزشی خانواده هایی که از محرومیت گسترده اقتصادی رنج می‌برند بیشترین ظرفیت را برای تاثیر پذیری رفتاری از الگوهای رفتاری پرخطر درنسلهای پیش از خود و البته بازتولید آن در قالب گروه های همسالان داراست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large