Skyscraper large

گزارشی از روز همایش شیرخوارگان حسینی

fgjhn456gj74

سلوا پناهی

در هر جامعه ای برنامه هایی وجود دارد که به نحوی مردم آن جامعه را مشغول می­کند و نه تنها اوقات فراغت آن ها را در بر می گیرد، بلکه با برانگیختن عواطف و احساسات انسانی مخاطبانش- آن هم از زاویه ی مذهب و دیدگاه پاداش و ثواب اخروی-  جایگاه هر گونه نگاه انتقادی به مسائل اجتماعی و پرداختن به ریشه های اساسی مسئله را از مخاطب خود سلب می­کند؛ به طوری که ما امروز مثل روزهای دیگر شاهد متروی شلوغی هستیم که هر روز چندین هزار مسافر را در سطح شهر جا به جا می کند، اما این شلوغی با شلوغی روزهای دیگر متفاوت است .واگن ویژه ی بانوان پر از مادرانی است با چادرهای سیاه و کودکان و نوزادان شیرخواری که در میان لباس­های سبز رنگشان گم شده اند.

مبدأ همه ی افراد متفاوت است یکی از جنوب می آید و دیگری از شرق٬ یکی از مرزداران می آید و دیگری از هفت تیر،  اما مقصد مشخص است ایستگاه مصلی؛ مصلی امام خمینی  که میزبان شیر خوارگان تهرانی است؛ کسانی که می توان معصومیت را در چشمان کوچکشان که خواب از آن ربوده شده به خوبی مشاهده کرد.

مجمع جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام

مجمع جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام  به عنوان یک نهاد مردمی فعالیت خود را با اهداف زیر آغاز نمود:

  • ایجاد سوال در ذهن و زبان تمامی انسان ها نسبت به هویت وجودی عاشورا و اسرار آن بر محوریت این واقعه «شهید شیرخوار»
  • حساس نمودن و تهییج غیرت شیعی در راستای توقیع منزلت عاطفی(عزداری) و تبین پایگاه حماسی و عقلانی قیام حسینی
  • ایجاد هماهنگی٬ همسوی و وحدت رویه  در کانون های مستعد شیعی به منظور راه اندازی«نهضت عاشورا شناسی در جهان»

مراسم سوگواری شیرخوارگان حسینی  که پیشینه ی آن به سال ۱۳۸۲ در شهر تهران باز می گردد در سال های بعدی نه تنها  در بسیاری از کشورهای اسلامی بلکه در کشورهای اروپایی٬ آفریقا و آمریکا نیز برگزار و گسترش یافت به طوری که امسال یازهمین سال این همایش مذهبی در ۲۳۰۰ نقطه در جهان؛ ۲۰۰۰ نقطه در ۳۲ استان کشور و ۳۰۰ نقطه در پنج قاره برگزار می شود و امسال نیز در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۲ رأس ساعت  ۸:۳۰در مصلی تهران برگزار گردید.

به گفته ی داوود منافی پور دبیر مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) «هدف از برگزاری این همایش معنوی در نخستین جمعه ی ماه محرم هر سال واقعه گویی حادثه کربلا در سراسر این کره ی خاکی با تکیه بر عاطفی ترین نقطه ی واقعه عاشورا یعنی شهادت حضرتعلی اصغر(ع) است».وی هم چنین«تربیت سربازان امام زمان و یارگیری برای نهضت جهانی حضرت ولی عصر(عج)» را والاترین هدف این مراسم دانست.

این مراسم که با عوامل اجرایی ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر شکل گرفت با برنامه های زیر برگزار شد:پذیرایی و اهداء لباس های سبز به شیر خوارگان، تلاوت قرآن کریم، سخنرانی(ارتباط عاشورا و انتظار منجی و نقش مادران در تربیت فرزندان منتظر)، آیین گهواره گردانی(به گردش درآوردن گهواره ی نمادین حضرت علی اصغر(ع)، نذر مادران و بیعت با منجی منتقم«یا صاحب الزمان! فرزندم  را نذر قیام یاری تو می کنم او را برای ظهور نزدیکیت برگزین و حفظ کن»

در این مراسم به سراغ مهمانانی رفتیم که از نقاط مختلف تهران برای شرکت آمده بودند.مادران و پدران نوزادان شیرخواری که ساعت­ها سر پا ایستاده و گریه می­کردند در حالیکه نوزادان آن ها در میان آن همه همهمه و شلوغی یا در دنیای خواب و بیداری به سر می برند و یا به خاطر آلودگی صوتی که در فضا وجود داشت از ترس گریه می­کردند.

مادر درسا که سه ماه بیش تر ندارد در پاسخ به این سؤال که هدفتان از حضور دراین مراسم چیست؟ می گوید:

«من امسال بعد از کلی نذر و نیاز بچه دار شدم و از این بابت خیلی خوشحالم. پارسال هم نذر کردم که اگه بچه دار شوم امسال در این مراسم شرکت کنم تا  فرزندم بیمه ی حضرت علی اصغر شود».

ملکی پدر دو فرزندی می باشد که یکی از آنها ۳ساله  ودیگری که بهانه ی حضور آنها در این مراسم است نوزاد ۶ ماهه است وی در گفتگو با دفتر کودکی می گوید:

«از طریق رسانه ها و بیلبوردهای که در سطح شهر وجود داشت از برگزاری این مراسم خبردار شدیم من به اسم امام حسین و به خاطر حسین آمده ام؛ آمدم تا فرزندم را مانند نثار راه اش کنم».وی هم چنین می افزاید:«وظیفه ی همه ی ما شیعیان است که فرهنگ عاشورا را بشناسیم و به درک این مفهموم که چرا حسین(ع) فرزند شش ماهه خود را نثار اسلام کرد برسیم».

آصفی که مدیر مهد کودک است و با پسر ۵ ساله ی خود در این مراسم شرکت کرده اند می گوید:

«علت حضورم را نمی دانم اما از طریق همکارانم از برگزاری چنین مراسمی با خبر شدم». وی ادامه می دهد:«آدم احساسی را که در این فضا دارد نمی تواند توصیف کند٬ من احساس می کنم بچه ی خودم را سر بریده اند» و بدون آنکه صحبتش را به پایان برساند می زند زیر گریه. یکی دیگر از مهمان ها که حقوق دان است و امسال تازه بچه دار شده اند درباره ی این همایش می گوید:

«بحثی که در این مراسم مطرح است؛بحث حقانیت امام حسین است٬ این که چه کسی بر حق است؟ چون هم یزید ادعا می کرد که برای اسلام تلاش می کرد و هم امام حسین و برای اثبات این دعا ما نیاز به یک سند داریم که این مراسم و در واقع طفل شش ماهه ی امام حسین در واقع سندیت این ادعا می باشند».

اگر با نگاهی عمیق­تر به این برنامه و برنامه­های از این دست نگاه کنیم، متوجه می­شویم که با برانگیختن احساسات و وعواطف بر منطق مخاطب،  بیش از آن که به تحلیل واقعه بینانه از شرایط بپردازد، تصمیم گیرهای خود را با احساست آنی بروز می­دهد؛ به طوریکه با گفتگوهایی که با افراد شرکت کننده در مراسم حضور داشتند صحت آن اثبات شد. 

ازآنجایی که منافی پور تربیت سربازان امام زمان و یارگیری برای نهضت جهانی حضرت ولی عصر(عج) را والاترین هدف این مراسم دانسته است، مطرح کردن این سوال به جا خواهد بود: چرا از کودکان نه کودکی که بلوغ عقلانی خود را تاحدودی طی کرده است، استفاده ابزاری می شود؟. کودکی که بعد از این که مراحل رشد خود را طی می کند به مرور زمان و به واسطه آنچه که در زمان طفولیت وی بر او تحمیل شده تحت تاثیر تصمیمات و برنامه های بزرگسالانی قرارمی گیرد که حتی فراموش کرده اند که خود نیز روزی کودک بوده اند. و سیستم حاکم قدرت تصمیم گیری و تفکر را از کودک مورد نظر گرفته و او را در هاله ای از سردرگمی رها می کند. حال آنکه هر یک از ما مسوولیم تا آگاهانه و به دور از احساسات و علایق شخصی خود به این مهم بپردازیم تا شاید هر چند آرمانی شاهد آنچه که در تاریخ تلخ گذشته بوده و هستیم نباشیم. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large