Skyscraper large

اجبار بر دولت نیجریه برای کاهش ازدواج کودکان

d8fg7e8rt77r

شیما یزدانی

بر طبق آمار «بنیاد تحصیلی فورد» – که تحقیقاتی در مورد ازدواج کودکان در بیش از شانزده کشور آفریقایی انجام داده است – تعداد ازدواج کودکان در کشور نیجریه بالاترین آمار را در میان کشورهای غرب آفریقا دارد. بر اساس قوانین اتحادیه ی بین المللی ازدواج، به ازدواج افراد زیر هجده سال ازدواج کودکان اتلاق می شود.

در اکثر مواقع دختران نیجریه ای به صورت غیرقانونی در سن نه سالگی، مجبور به ازدواج می شوند. دختری به نام «مایمونا» تصمیم گرفت تن به این ازدواج ندهد. او ساکن روستایی در شمال نیجریه است. مایمونا که صدایی نرم و شیرین دارد، برای رعایت حجابش، روسری صورتی به سر داشت. او می گوید:«فرستادن کودکان به مدرسه بهترین هدیه ای است که والدین می توانند به فرزندانشان بدهند».

مایمونا هر روز شاهد ازدواج دوستان هم سن و سال خودش است، اما وی تصمیم دارد که در این سن ازدواج نکند. او می گوید ازدواج در سنین پایین مانع از ادامه ی تحصیل او و ورودش به دانشگاه می شود؛ مایمونا قصد دارد در رشته ی مراقبت های بهداشتی تحصیل نماید.

مایمونا علیرغم مخالفت خویشاوندانش هنوز به مدرسه می رود. او می گوید :«خویشاوندانم به من می گویند، کودکان تحصیل کرده – به خصوص دختران – غیر مسئول بار می آیند». با تمام این اوصاف مایمونا و پدرش توجهی به این حرف ها ندارند. پدر وی، مایمونا را برای رفتن به دانشگاه تشویق می کند، اگر چه گاهی حتی توان پرداخت شهریه ی مدرسه را نیز ندارد.

سازمان «عیسی ولی» که طرح توانمندسازی برخی خانواده ها در شمال نیجریه را برعهده دارد، سعی دارد تا مشکلاتی از این دست را حل نماید. «امینا هانگا» – دبیر اجرایی این سازمان – سعی دارد تا در حد امکان از ازدواج  دختران کم سن و سال نیجریه ای، جلوگیری نماید، اما در اکثر اوقات کاری از دست وی ساخته نیست. هانگا می گوید:«دختران این برنامه به طور غالب قبل از چهارده سالگی ازدواج می کنند. آن ها تصور می کنند که سرنوشت تمامی دختران به همین صورت است».

هانگا به طور مرتب به ملاقات عروس های کم سن و سال می رود و به آن ها کمک می کند تا ادامه تحصیل داده و حرفه هایی مثل  آشپزی، ساخت جواهرات، خیاطی و ساخت روغن بادام زمینی را به آن ها آموزش می دهند. اخیراً وی دریافت که تعداد دختران شرکت کننده در کلاس های سواد آموزی به شدت کاهش یافته است. هانگا بعدها متوجه شد که همسران و بستگان مذکر خانواده ی این دختران مانع از حضور آن ها در سر کلاس ها می شوند.

هانگا می گوید:«اغلب مردان نیجریه فکر می کنند که اگر زنان شان توان خواندن و نوشتن داشته باشند دیگر از ان ها اطاعت نخواهند کرد»؛ وی همچنین اعتقاد دارد که تغییر این طرز تفکر کار دشواری است.

در میان سی و شش ایالت نیجریه، اکثر ایالت ها، قوانین مربوط به حقوق کودکان را – که در سال ۲۰۰۳ به تصویب رسیده – رعایت نمی کنند؛ بر طبق این قوانین ازدواج دختران زیر هجده سال ممنوع است. آمارها در نیجریه نشان می دهد که ازدواج کودکان در این کشور بسیار گسترده و چشمگیر است. بر طبق گزارش سازمان ملل متحد، در کشورهای جنوب صحرای آفریقا نزدیک به سی و هفت درصد زنان بیست تا بیست و چهار ساله پیش از هجده سالگی ازدواج کرده اند و تخمین زده می شود که هفتاد میلیون دختر تا پیش از سال ۲۰۳۰ در معرض ازدواج در سنین کودکی قرار دارند.

تحقیقات نشان می دهد، زمانی که دختران در سن کم ازدواج می کنند از لحاظ مالی به طور کامل به شوهران شان وابسته شده و گاهی اوقات دسترسی به مراقبت های بهداشتی کافی ندارند. ریسک عوارض زایمان های متعدد و بیمارهای مقاربتی در این گروه از زنان به شدت بالاست.

بر طبق گزارش های بنیاد تحصیلی فورد، بیش ترین تعداد ازدواج های کودکان در غرب آفریقا اتفاق می افتد و چهل و نه درصد دختران زیر نوزده سال متاهل هستند.

مقابله با فرهنگ و سنت

فعالان خواهان متوقف شدن ازدواج کودکان، سعی دارند تا ارزش های اجتماعی غلط مقابله کرده و عقیده دارند که آموزش های مداوم و منظم در جامعه قابل قبول و بی ضرر خواهد بود. «لاکشمی ساندرام» – هماهنگ کننده ی جهانی کمپینی به نام «دختران، نه عروس ها» – می گوید:«اگر مردم، از عواقب ازدواج در سنین کودکی آگاه نباشند به سختی می توان دیدگاه آن ها را نسبت به این قضیه تغییر داد».

این کمپین جهانی با رسالت مقابله با ازدواج کودکان، در بیش از پنجاه کشور و با همکاری بیش از سیصد نهاد غیر دولتی فعالیت دارد. لاکشمی می گوید:«این موضوع در بسیاری از فرهنگ ها نهادینه شده است و در این طرز تفکر ریشه دارد که زنان نسبت به همتایان مرد خود در رده ی پایین تری قرار دارند. این امر منجر به تداوم یافتن ازدواج کودکان کمک می کند».

هانگا می گوید:«در جامعه ی مسلمانان شمال آفریقا – که غالباً فقیر و بی سواد هستند – آمار ازدواج کودکان بیش تر از سایر نقاط منطقه است. آن ها تعاملات اجتماعی و پویایی دختران را محدود کرده و آنان را وادار می کنند تا حتی قبل از خروج از خانه از مردان اجازه بگیرند. حتی اگر زنان نیازمند خدمات پزشکی باشند نمی توانند به تنهایی به بیمارستان بروند و باید منتظر باشند تا شوهران شان به خانه بازگردند».

علیرغم این چالش های فرهنگی هانگا همچنان از طریق فعالیت های خلاقانه و فرهنگی در جامعه به حمایت های خود از زنان و دختران ادامه می دهد. امسال سازمان وی کانون دختران را در مقطع سوم راهنمایی در ایالت کانوی نیجریه تأسیس کرد. این کانون مکانی امن و مناسب برای دختران به شمار می آید تا به صورت آزادنه مشکلات خود را مطرح کرده و به یکدیگر کمک کنند. هانگا می گوید:«ما می خواهیم این دختران سفیران تغییرات فرهنگی صحیح در جامعه باشند».

گامی رو به جلو در حمایت از دختران

دولت نیجریه پیشرفت های قابل توجهی در زمینه ی آموزش های مرتبط با مقابله با ازدواج کودکان کسب کرده و برنامه هایی را در زمینه ی افزایش ثبت نام دختران در مدارس و درمان بیماری های مادرانی که در سنین پایین باردار شده اند اجرا کرده است. همچنین بورسیه های تحصیلی اعطا شده به دختران در این کشور، در حال افزایش است.

در هر صورت اتفاقات اخیر شبهاتی در مورد اجرای صحیح این برنامه ها در ذهن ایجاد می کند. به عنوان مثال همسر چهارم یکی از نمایندگان مجلس نیجریه در سال ۲۰۱۰ یک دختر بچه ی سیزده ساله ی مصری بود. او اعتقاد داشت که اسلام محدودیت سنی خاصی برای ازدواج دختران در نظر نگرفته است. هانگا در این زمینه می گوید:«این موارد به طور کلی مرتبط با مذهب نیست، بلکه به تغییر سیاست های ساختاری ارتباط دارد. دولت باید اطلاع رسانی بیش تری در ارتباط با اهمیت تحصیلات دختران انجام دهد».

هانگا به یاد می آورد که زنی سی ساله در یکی از کلاس های سواد آموزی شرکت کرده بود. این زن پیش از پانزده سالگی ازدواج کرده بود  با داشتن یازده فرزند باز هم باردار بود؛ وی بعد از آخرین زایمانش در گذشت. هانگا می گوید:«خاطره ی زندگی این گونه زنان مرا در ایجاد تغییرات در اعتقادات فرهنگی و سنتی مصمم تر می کند. در این جامعه این گونه به شما آموزش داده می شود که سرنوشت تمامی دختران آن است که ازدواج کنند».

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 - این گزارش ترجمه ای است از «Nigeria urged to reduce child marriages» که در تاریخ دوازدهم اکتبر ۲۰۱۳ – به قلم چیکا اودا – در خبرگزاری الجزیره منتشر شد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large