Skyscraper large

فضای مجازی و کشتار معصومیت

9df6gh78fds6

تیرداد آذرنوش

بحث فضای مجازی همواره از مباحث چالش برانگیزی از نگاه فعالین کودک و سایر حوزه های اجتماعی بوده است. امروزه با سهولت بالای دسترسی به اینترنت و مشغله زیاد این زندگی ماشینی، توجه والدین به کودکان خود نسبت به گذشته کم تر شده و بعضاً ساعت هایی که این کودکان کنار خانواده خود هستند منوط به بودن در زمان صرف غذا است. در واقع رفته رفته شاهد اجین شدن هرچه بیشتر این کودکان و نوجوانان با فضای مجازی و دوری از کانون گرم خانواده هستیم که ابعاد آن به تبعاتی منفی در زندگی آنان می انجامد، که از مضامین آن می توان به: درون گرایی، احساس کمبود عاطفه، اعتیاد پیدا کردن به فضای مجازی و دوری از زندگی واقعی و غیره اشاره داشت. اما از منظری دیگر اگر بخواهیم به این مقوله نگاه کنیم به ابعاد فاجعه برانگیزی که اثرات آن در اکثریت موارد هیچ وقت از ذهن این کودکان – یا همان بزرگسالان آینده –  پاک نخواهد شد پِی خواهیم برد.

نبود نظارت کافی والدین بر کودکان خود در فضای مجازی می تواند آنان را قربانی شکارچیان جنسی که به بیماری « پدوفیلی» مبتلا هستند، نماید. پدوفیلی یک بیماری روانی است که به علاقه جنسی شخص بزرگسال به کودک نابالغ گفته می‌شود، که در موارد زیادی قتل کودک را بعد از تعرض به همراه داشته است.  زمان اولین قتل از این دست به سال ۱۹۹۶ که دختری ۱۳ ساله بعد از آشنایی در یکی از چت روم های معروف با فردی که خود را همسنِ وی معرفی کرده بود و به بهانه ای واهی و اغفال کودک با وی قرار حضوری گذاشته  و بعد از تعرض دخترک را به قتل رسانده بود، برمی گردد: با شناسایی این فرد معلوم می شود سن واقعی او ۴۵ سال بوده است.

شکارچیان جنسی شیوه های مختلفی برای اغفال این کودکان دارند، به طور مثال می توان به ساخت حساب های کاربری جعلی آنان در شبکه های اجتماعی، چت روم ها، وِب سایت های مخصوص کودکان، و سایت های بازی های آنلاین، اشاره کرد.
آن ها همیشه در چت روم ها فعال بوده و در اکثر موارد سوژه خود را از بین کودکانی که آسیب پذیر هستند انتخاب می کنند؛ کودکانی که روابطی ضعیف با والدین خود داشته و یا آن هایی که در مدرسه مشکل دارند، می توانند اهداف خوبی برای شکارچیان به حساب بیایند.

فیس بوک و توییتر که از سرگرم کننده ترین شبکه های اجتماعی هستند که در عین حال  مکان هایی مناسب برای شکارچیان جنسی محسوب می شوند. آن ها با درخواست دوستی و یا با در دست داشتن اطلاعات کمی از کودکان، سعی در اغفال آنان دارند، از این رو والدین می بایست برای اجازه استفاده از این شبکه ها برای کودکان خود با تدبیر عمل کنند.

سایت بازی های آنلاین و شبکه های اجتماعی مخصوص کودکان نیز از دیگر مکان های مورد بحث میان فعالین حقوق کودک است. چرا که در اینگونه سایت ها شکارچیان با در دست داشتن اطلاعاتی چون جنسیت، محل سکونت و یا سایر اطلاعاتی که می‌تواند برایشان مفید باشد کودکان را اغفال می کنند. به عنوان مثال سال پیش «هتل هابو»، که یک شبکه اجتماعی ویژه کودکان است، اعلام کرد که بخش گفت‌وگوی مجازی (چت) خود را می بنند، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که این شبکه اجتماعی متهم شد مورد سو استفاده افراد پدوفیل قرار می‌گیرد که در پی رابطه جنسی با کودکان هستند. این شبکه اجتماعی بیش از ۲۳۰ میلیون مشترک در سراسر جهان دارد و یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های مجازی مخصوص کودکان محسوب می‌شود که بعد از این تصمیم با خشم کاربران خود روبه رو شد، با این وجود این شرکت اعلام کرد که این تصمیم در پی «رفتار چالش برانگیز تعداد کمی از کاربران» اتخاذ شده است.  مدیر اجرایی این شبکه نیز در وبلاگ ویژه والدین کاربران با تشکر از «حمایت کاربران از این شبکه در این شرایط سخت» تصریح کرد که مدیران هابو هتل در حال بررسی یک برنامه طولانی مدت برای بهبود شرایط هستند.

شبکه اجتماعی «هتل هابو» در بخش مربوط به امنیت خود نکاتی را برای کاربران کم سن و سال‌اش تشریح کرده است. پنج پیشنهاد ساده‌ی «هابو» برای امنیت کاربران شامل موارد زیر است:

  • از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید. نام کامل، نام مدرسه، آدرس‌‌، شماره تلفن و عکس‌های خود را مخفی نگاه دارید.
  • هیچ وقت با کسانی که تنها از طریق این شبکه شناخته‌اید، قرار ملاقات نگذارید. اگر کسی درخواست کرد که با شما دیدار داشته باشد، پاسخ‌تان باید کوتاه و روشن باشد: «نه! متشکرم». در عین حال با والدین خود و یا یک فرد بزرگسال مورد اعتماد ماجرا را در میان بگذارید.
  • از حرف زدن از مشکلات‌تان نترسید. اگر کسی در شما احساس ناخوشایندی ایجاد کرد و یا از سخنانش ترسیدید، حتما درباره وی گزارش بدهید.
  • مراقب وب‌کم خود باشید. اگر عکس و یا فیلمی از خودتان را در اینترنت انتشار بدهید، دیگر امکان حذف کردن آن‌را ندارید.  به هر صورت ممکن است از این تصاویر و فیلم‌ها سواستفاده شود. پیش از انتشار از خودتان بپرسید اگر مادرتان این تصاویر را ببیند چه واکنشی نشان خواهد داد.
  • هوشیار باشید! وب‌سایت‌های بسیاری ممکن است به شما پیشنهاد کنند که اعتبار رایگان برای فعالیت در «هتل هابو» دریافت کنید. بسیاری از این وب‌سایت‌ها برای کلاهبرداری و سرقت رمز عبور شما طراحی شده‌اند. از دانلود فایل‌های پیشنهادی آنها و یا وارد کردن اطلاعات شخصی خود در این وب‌سایت‌ها خودداری کنید. 

ایران نیز که در سال های اخیر به طرزِ خیره کننده ای از هرگونه تقلید در هر حیطه ای چشم پوشی نمی کند، با اقدام به تأسیس شبکه اجتماعی مخصوص کودکان با نام «نی نی فِیس» سعی در جذب مخاطبین فارسی زبان در هرجای دنیا دارد. این شبکه اجتماعی معتقد است امنیت کودکان در فضای مجازی را عهده‌دار است و فضای سالم مجازی را برای کودکان مهیا می‌کند. از نام این سایت اگر بخواهیم بگذریم – که در عین بی مسما بودن سعی کرده شباهت زیادی به «فیس بوک» داشته باشد – از مقدار امنیت آن برای کودکان به راحتی نمی شود گذشت. این سایت که قرار بود شهریور ماه راه اندازی کامل شود هنوز نسخه اولیه آن  قابل رویت نیست و از آنجایی که ایران در حوزه سایت های این چنین عملکرد قابل قبولی نداشته است، امید است در این مورد به خصوص سعی در تامین امنیت اطلاعات کودکان و والدین آنها را به بهترین نحوه ممکن داشته باشد و در عین حال فضای سرگرم کننده برای آنان فراهم نماید، اگرچه نباید فراموش کرد که خانواده‌ها بهترین مشاور برای کاربران کودک و نوجوان اینترنت و شبکه‌های مجازی هستند؛ مشروط بر آن‌ که والدین آگاهی کافی از موارد ایمنی داشته باشند که باید در فضای مجازی رعایت شود. بخش‌های مربوط به امنیت کاربران باید با حوصله خوانده و در صورت لزوم از یک کارشناس امنیت در فضای مجازی کمک گرفته شود. باید توجه داشت که فواید اینترنت و خدماتی که در آن می‌توان یافت، به میزانی است که وقت و سرمایه کافی برای امن کردن آن صرف شود.

باید در پی هر تصمیمی که برای کودکان گرفته می‌شود، به زبان ساده برای آنان توضیح داده شود که دلایل این اقدام چه بوده است. کودکان باید به والدین اطمینان کامل داشته باشند و به راحتی بتوانند مشکلات خود را در خانواده مطرح کنند، که در نتیجه شاهد سواستفاده از این کودکان که هنوز متاسفانه به مقداری زیاد نیز اتفاق می افتند نباشیم.

در انگلستان  حادثه ای در چند هفته پیش، سازمان بریتانیایی «مرکز حمایت از کودکان در برابر سوء استفاده اینترنتی» را مجبور به واکنش کرد. «اندی بارکر» – سخنگوی این سازمان –  گفته است:« صدها کودک، قربانی اخاذی های اینترنتی می شوند، این افراد پس از دریافت اطلاعات یا تصاویری که از نظر کودکان محرمانه است، آنان را به برقراری ارتباط جنسی یا مبادله تصاویر پورنوگرافیک مجبور می‌کنند و در مراحل بعدی، سو استفاده ‌کنندگان از کودکان با تهدید به اینکه تصاویر جدید را برای والدین‌شان خواهند فرستاد، به سو استفاده از آنان ادامه می‌دهند.» 

آقای بارکر گفته است که از بیش از چهارصد و بیست مورد از این گونه برخورد با کودکان گاه هشت ساله هستند، آگاهی دارد اما مطمئن است که این گونه فعالیت ها در سراسر جهان در جریان است و شمار قربانیان به صدها و حتی هزارها کودک می رسد.

چند هفته پیش، یک نوجوان هفده ساله بریتانیایی در اثر تهدید به افشای تصاویر و فیلم هایی از خود که از طریق اینترنت در اختیار فرد دیگری قرار داده بود، خودکشی کرد.
انگلستان در ماه های اخیر مواضع سختگیرانه ای نسبت به سایت های پورنوگرافیک داشته و شخص کامرون تصمیم گیرنده در این باره بوده است. تصمیمی که خیلی به مذاق جامعه استفاده کننده از اینترنت آزاد خوش نیامده. آن ها با انتقاد شدید از این تصمیم گفته اند این تصمیم آقای کامرون وجهِ انگلستان را که همواره مهد ضدِ سانسور بوده است تحت شعاع قرار می دهد، ولی با این حال خدمات‌دهنده‌گان اینترنت به صورت داوطلبانه در این کشور تصمیم به عملی کردن طرح کامرون مبنی بر اینکه تا پایان سال ۲۰۱۳ فیلترینگ وب‌سایت‌های پورنوگرافیک را در لیست فیلتر خود قرار دهند گرفته اند و فقط در صورت ارائه درخواست افرد بالای ۱۸سال خدمات این سایت ها را به آنها از سرمی گیرند.

 کنترل والدین همیشه می تواند کمک به سزایی در این گونه موارد داشته باشد، آن ها می توانند با تعامل دوستانه با فرزندان خود و محبت به جای همیشگی آنان را تا حد بسیار زیادی از خطرات در کمین آن هاست حفظ کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large