Skyscraper large

گزارش تصویری از محله ی درخونگاه

d6f5g4dfg

رعنا رادمنش

خیابان همان ­طور که برای بچه ­ها میدان وسیع تجربه و بازی است، پُر از خطراتی است که امنیت کودکان را به خطر می اندازد. کوچه ­های باریک محله­ درخونگاه و خانه ­هایی که در و دیوارش با تیرک و زمینش با حفره ­هایی که معلوم نیست چطور سر باز کرده ­اند، محل پرسه و بازی هرروزه­ بسیاری از کودکان است.  

 

IMG_4822

656565با وجود این که بچه ها در طول سال برای رسیدن تعطیلات روزشماری می کنند، تعطیلات برای آن ها روزمره و کسالت آور می شود. مراسم و مناسبت های مذهبی؛ فرقی نمی کند که عزا باشد یا عید، مهم این است که یکنواختی هر روزه را می شکنند.   

IMG_4857IMG_4863IMG_4856جمع شدن پای معرکه ها  و بساط های دست فروشان از دیگر سرگرمی های کودکان در فصل تابستان است. خیلی وقت ها تماشای دوره گردها را به بازی کردن در پارک ترجیح می دهند.    

IMG_4802IMG_4809دور زمین بازی با حصاری آهنی حفاظت می شود و بچه ها برای رفتن به زمین بازی بخشی از آن را از جا کنده اند. نه فقط زمین بازی و تاب و سرسره هایش، که تمام پارک بوی آمونیاک می دهد، چند قدم آن سوتر معتادها گُله گُله نشسته و به دست های ساقی ها خیره شده اند. فروش و مصرف مواد برای بچه های محله نمایشی است که تماشای آن را به بازی در پارک بدبو ترجیح می دهند. موادفروش ها و معتادان نیز از حریم خصوصی خود با نگاه های غضب آلود به دوربین و عکاس، محافظت می کنند.        

با آن که پارک های بزرگ تر و امن تر جنوب شهر بدبو نیستند، اما زمین بازی شان باز هم خلوت است، آن هم در  روزهای ابتدایی تابستان، حوالی ساعت هفت عصر که گرمای آفتاب کم شده است. 

IMG_4850IMG_4848این روزها در راسته دوچرخه فروش ها خبری از جنب و جوش و نگاه مشتاق بچه ها برای خرید دوچرخه نیست، پرسیدن قیمت ها هم که از خرید پشیمانت می کند. خیلی از مغازه داران کنار هم نشسته و از کسادی بازار شکایت دارند، می گویند قیمت ها نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. چند کودک را در حال تعمیر دوچرخه های کودکان دیگر می بینیم. فراغت کودکان دیگر برای آن ها محل امرار معاش است. 

IMG_4839IMG_4833کودکانی هم هستند که برای تامین هزینه های تحصیل خود در طول سال، فراغت تابستان شان می شود روزی هشت ساعت کار زیر گرمای آفتاب.

IMG_4865

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large