Skyscraper large

روزشمار تاریخ و اخبار کودکان در خردادماه

sd6f54ss-روشنک آسترکى-roshanak astaraki آسترکی

روشنک آسترکی

یکم خرداد- زادروز عباس یمینی شریف 

عباس یمینی شریف در اول خرداد سال ۱۲۹۸ در محله پامنار تهران به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی او در دربند گذشت. در سال ۱۳۱۷ در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۲۱ اولین شعرش برای کودکان در مجله «نونهالان» منتشر شد. در سال ۱۳۲۳ با ابراهیم بنی‌احمد مجلهٔ بازی کودکان را منتشر کرد. در سال ۱۳۲۴ اشعار او در کتاب‌های درسی دوره ابتدایی ایران وارد شد. در سال ۱۳۲۸ به مدیریت مجلات دانش آموز و سازمان جوانان شیر و خورشید سرخ منصوب گردید.

در سال ۱۳۳۲ یمینی شریف با بورس دولتی به آمریکا اعزام شد و یک سال در دانشگاه کلمبیا به تحصیل دوره تخصصی در آموزش کودکان پرداخت و درجه فوق لیسانس دریافت کرد.

در سال ۱۳۳۴ دبستان روش نو را با همسرش توران مقومی پایه گذاشت که بعد‌ها با گسترش فعالیت به مجموعهٔ آموزشی از کودکستان تا پایان دوره راهنمایی تبدیل شد. آنان تا سال ۱۳۵۸ آن مؤسسه را اداره کردند. روزنامه جام جم

در دی ماه سال ۱۳۳۵ به پیشنهاد جعفر بدیعی اولین شماره مجله کیهان بچه‌ها از طرف مؤسسه کیهان انتشار یافت. جعفر بدیعی سردبیر و عباس یمینی شریف مشاور این نشریه بودند. جعفر بدیعی بعد‌ها به عنوان صاحب امتیاز و عباس یمینی شریف به عنوان مدیر مجله معرفی شدند. آنان تا سال ۱۳۵۸ با موسسه کیهان همکاری داشتند.  

۹ خرداد- زادروز بیژن مفید

بیژن مفید (۲۲ خرداد ۱۳۱۴ در تهران – ۲۱ آبان ۱۳۶۳ لس‌آنجلس) نمایش‌نامه‌نویس ایرانی است. از او تا به حال تعداد ۹ نمایشنامه انتشار یافته ولی آثاری از نوشته‌های او به روی صحنه آمده، و بیش از ۱۵۰ نمایشنامه رادیویی و تلویزیونی توسط او ترجمه و کارگردانی شده‌است. شهر قصه معروف‌ترین اثر بیژن مفید است. بیژن مفید همچنین فعالیت‌های بسیاری در زمینه تا‌تر کودکان داشته است. 

 ۱۸ خرداد- زادروز سعید نفیسی

سعید نفیسی، فرزند میرزا علی‌اکبر ناظم‌الاطبا (معروف به «ناظم‌الاطبا کرمانی») و از احفاد حکیم نفیس بن عوض کرمانی (طبیب نامدار ایران در قرن نهم هجری) در ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات سه‌سالهٔ ابتدایی را در مدرسهٔ شرف، یکی از نخستین مدارس جدید که پدرش تأسیس کرده بود گذراند و تحصیلات متوسطه را در مدرسهٔ علمیه، تنها مدرسه‌ای که دورهٔ متوسطه داشت، در بهار ۱۲۸۸ در تهران به پایان رساند. پانزده ساله بود که برادر بزرگترش دکتر اکبر مؤدب نفیسی او را برای ادامهٔ تحصیل به اروپا برد. نفیسی تحصیلات خود را در شهر نوشاتل سویس و دانشگاه پاریس انجام داد و در سال ۱۲۹۷ به ایران بازگشت. ابتدا در دبیرستان‌های تهران به تدریس زبان فرانسه پرداخت و بعد در وزارت فواید عامه مشغول خدمت شد. در سال ۱۲۹۷ به گروه نویسندگان مجلهٔ دانشکده پیوست و در مدت یک سالهٔ فعالیت این مجله با ملک‌الشعرا بهار همکاری داشت. در سال ۱۳۰۸ خورشیدی به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و علاوه بر تدریس زبان فرانسه در دبیرستان‌ها، به کار آموزش در مدارس علوم سیاسی، دارالفنون، مدرسه عالی تجارت و مدرسه صنعتی پرداخت. در سال‌های بعد به تدریس در دانشکده‌های حقوق و ادبیات پرداخت و به عضویت فرهنگستان ایران درآمد. سعید نفیسی از بیماری آسم رنج می‌برد و سال‌های آخر عمر را در پاریس به‌سر می‌برد. زمانی که برای شرکت در نخستین کنگرهٔ ایران‌شناسان به تهران آمده‌بود در ۲۲ آبان ۱۳۴۵ در تهران درگذشت. وی را در تهران در کنار قبر پدرش و در بقعه‌ای به نام سر قبر آقا (پایین‌تر از چهارراه مولوی) دفن نمودند.

۲۲ خرداد- روز مبارزه با استثمار کوردکان

روز ۱۲ ژوئن از سوی سازمان جهانی کار (ILO) در سال ۲۰۰۲ برای یادآوری قوانینی که هر نوع بهره کشی و استثمار کودکان را ممنوع کرده‌اند (ماده ۳۲ کنوانسیون بین الملیلی حقوق کودک) و برای توجه به کودکانی که هنوز مورد استثمار قرار می‌گیرند و تحصیل، شادی، تفریح و آزادی دوران کودکی خود را برای پر کردن جیب صاحبان سرمایه از دست می‌دهند (ماده ۳۱ کنوانسیون بین المللی حقوق کودک) به نام روز جهانی مبارزه با استثمار کودکان نامگذاری شده است. این روز در ایران به عنوان «روز جهانی منع کار کودکان» نیز معروف است. 

اخبار حوزه کودک، خردادماه ۹۲ 

آغاز فعالیت ستاد اجرایی جشنواره فیلم کودک و نوجوان

ستاد اجرایی بیست و هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان همزمان با عید بزرگ مبعث فعالیت خود را آغاز کردند. 

پرونده آزار جنسی دختر ۶ ساله، ۱۸ خردادماه رسیدگی شد

حسین کریمی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد کودک‌آزاری که اخیرا از سوی یک راننده آژانس در شهر قدس اتفاق افتاد، گفت: تجاوزی توسط راننده آژانس در مورد دختر شش ساله رخ نداده است.

رییس دادگستری شهر قدس خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی تجاوز را رد کرده است. متهم نیز هیچ اتهامی را نمی‌پزیرد و مدعی است که حتی به این دختربچه دست نزده است. این پرونده با اظهارات مادر دختر بچه تشکیل شده است.

وی با بیان این‌که متهم با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد است، گفت: رسیدگی به این پرونده باید با جدیت باشد تا اگر خدایی نکرده مباحث مطرح شده، اتفاق افتاده باشد با شدت با متخلف برخورد شود.

 در شهر قدس چند خانواده برای رفت وآمد فرزندانشان به مدرسه، سرویس تهیه می‌کنند اما بر اساس اظهارات مادر یکی از دختران راننده در طول مسیر مدرسه کودکان را مورد آزار و اذیت قرار می‌داده است. دادگاه بررسی به اتهامات متهم در هجدهم خرداد بررسی شد. رای دادگاه هنوز صادر نشده است. 

طالبان در افغانستان سر یک کودک ۱۰ ساله را قطع کردند 

افراد گروه طالبان در افغانستان روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه سر یک کودک ۱۰ ساله را قطع کردند. حاکم قندهار در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اقدام جنایتکارانه در منطقه «زهرای» از توابع قندهار روی داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر در بیانیه دفتر حاکم قندهار آمده است: عناصر مسلح طالبان پس از ربودن این کودک که در حال جمع آوری پس‌مانده‌های غذا از زباله‌های یک ایست بازرسی بود، سر او را قطع کردند. گفتنی است طالبان هنوز در خصوص این جنایت بیانیه‌ای صادر نکرده است.

دیروز هم تروریست‌ها در منطقه «الشعار» در شهر حلب سوریه، پس از ادعای اینکه یک نوجوان ۱۵ ساله به پیامبر اسلام (ص) توهین کرده، او را مقابل چشمان پدر و مادرش اعدام کردند 

تدوین آیین نامه واگذاری فرزند به زنان مجرد در ایران

مدیر کل دفتر کودک و نوجوان سازمان بهزیستی روز ۱۷ خردادماه جاری از تدوین آیین نامه اجرایی واگذری فرزند به دختران مجرد ۳۰ سال به بالا خبر داد و گفت: بزودی این آیین نامه با همکاری سازمان ثبت احوال، قوه قضاییه و بهزیستی تدوین می‌شود.

حمید رضا الوند در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: دختران و زنان مجرد با حداقل ۳۰ سال سن منحصرا حق سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را خواهند داشت که البته کودکان دختر به این افراد واگذار می‌شوند.

وی به آیین نامه واگذاری این کودکان اشاره کرد و گفت: در این آیین نامه شرایط واگذاری کودکان به دختران مجرد با همکاری ارگانهای ذیربط مشخص و اعلام خواهد شد.

مدیر کل کودک و نوجوان سازمان بهزیستی تاکید کرد: عدم محکومیت جزائی موثر با رعایت مواد مقرر در قانون مجازات اسلامی، تمکن مالی، ‌ عدم حجر و اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی، سلامت جسمی و روانی لازم، توانایی مالی و عملی برای نگهداری و تربیت کودکان و نوجوانان تحت سرپرستی، نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و الکل، صلاحیت اخلاقی و عدم ابتلا به بیماری‌های واگیر و صعب‌العلاج نیز از جمله شروط واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست است. 

۲ بار قصاص و یک بار اعدام در ملاءعام برای کودک ربایان

دو مرد که به اتهام قتل دو کودک در شهرستان بهارستان، روانه زندان شده بودند، ۱۲ خردادماه سال جاری در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران پشت درهای بسته محاکمه و به دو بار قصاص، یک بار اعدام در ملاعام، زندان و شلاق محکوم شدند.

به گزارش جام جم، رسیدگی به این پرونده بیست و نهم دی سال گذشته با شکایت مردی مبنی بر گم شدن پسر شش ساله‌اش به نام امیرمهدی در بهارستان در غرب استان تهران، در دستور کار پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.

در پی این شکایت، تجسس‌های پلیسی آغاز و جسد پسر گمشده در یکی از محله‌های بهارستان پیدا شد. در ادامه خانواده دیگری نیز با حضور در مرکز پلیس، اعلام کردند پسر خردسالشان به نام امیرعلی گمشده است.

در ادامه رسیدگی به پرونده، ماموران تحقیقات را روی افراد معتاد و بزهکار محل حادثه متمرکز و یکصد مرد را به عنوان مظنون بازداشت کردند. ماموران با بررسی سوابق کیفری این افراد، تحقیق از مردی به نام مرتضی را که ده فقره سابقه کیفری داشت و چهار مورد آن آزار و اذیت بود، آغاز و از وی جداگانه بازجویی کردند. سرانجام این مرد اعتراف کرد، امیرمهدی را به بهانه دادن تنقلات ربوده و پس از آزار و اذیت، کشته و دوست معتادش به نام منصور نیز که اکنون فراری است، امیرعلی را به شیوه‌ای مشابه به قتل رسانده است. در پی اعتراف این متهم، دیگر همدست او نیز دستگیر شد و به ارتکاب جنایت اعتراف کرد. با اعتراف مته‌مان، جسد دومین کودک گمشده نیز پیدا شد.

در جلسه دادگاه دو متهم به طور جداگانه در جایگاه دفاع قرار گرفتند و ماجرای ربودن دو کودک و قتل آن‌ها را تشریح کردند. پس از آخرین دفاع از مته‌مان، آن‌ها با تجدید قرار قانونی روانه زندان شدند سپس قضات شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران وارد شور شده وبعد از ظهر دوازدهم خرداد هر کدام از مته‌مان را به دو بار قصاص، یک بار اعدام در ملاعام، زندان و شلاق محکوم کردند. 

نقض آشکار حقوق کودکان توسط معترضان سوری

در هفته دوم خردادماه، عکسی از شهر رقة سوریه، در رسانه‌های جهان منتشر شد که یکی از کودکان سوری را در گوشه خیابان نشان می‌دهد که یک کلت کمری بر بدن بسته و بساط فروش اسلحه پهن کرده است. این در حالی است که قوانین و معاهدات بین‌المللی تاکید دارند که نباید از کودکان به عنوان نفرات نظامی در جنگ استفاده شود و یا امنیت آنان در جریان درگیری‌های مسلحانه نادیده گرفته شود.

معارضین سوریه با جذب کودکان سوری به آن‌ها استفاده از سلاح و جنگ را آموزش می‌دهند تا از این کودکان برای تحقق اهداف خود استفاده کنند. گفتنی است چندی پیش روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل از وجود یک کودک ۷ ساله در حال حمل سلاح AK-۴۷ و کشیدن سیگار عکس در بین معارضان سوری خبر داده بود.

گروه‌های مسلح در سوریه به کودکان نحوه جنگیدن را آموزش می‌دهند تا آن‌ها به ابزاری برای جنگ تبدیل شوند؛ مربیان نظامی این کودکان مدعی هستند که کودکان بهترین نیرو‌ها هستند زیرا آن‌ها همه دستورات را اجرا می‌کنند. فردی به نام «عبدالرازق» که گروهی از کودکان را آموزش می‌دهد، به یکی از رسانه‌ها گفته است: کودکان بهترین نیروهایی هستند که در طول عمرم دیده‌ام؛ زیرا هر دستوری که بدهی اجرا می‌کنند؛ افراد بزرگسال درباره دستورات بحث می‌کنند اما کودکان اینگونه نیستند. در مورد مقررات بین المللی، کنوانسیون حقوق کودک مصوب سال ١٩٨٩ به طور مشخص استفاده از کودکان زیر سن ١۵ سال به عنوان نیروی نظامی را منع کرده و در مورد کودکان تا سن ١٨ سال نیز، «سربازگیری اجباری» آنان را مجاز ندانسته است. پروتکل داوطلبانه الحاقی به این کنوانسیون، ممنوعیت سربازگیری را به تمامی افراد زیر ١٨ سال تعمیم می‌دهد. 

ضرب و شتم کودکان ۵ ساله در بحرین

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روز شنبه ۱۱ خردادماه نیروهای رژیم آل خلیفه دیشب در جریان سرکوب معترضان و تعقیب مردم با یورش به منطقه «بنی جمره» چند کودک ۵ ساله را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

نیروهای آل خلیفه پس از لگد زدن به این کودکان، به سوی منازل و مناطق مسکونی گاز سمی شلیک کردند.

یکی از شهروندان که در محل حاضر بود، توانست این کودکان را نجات داده و پس از تعقیب و گریز آنان را به خانه‌هایشان باز گرداند. 

رژه نظامی کودکان در کره شمالی، نهادینه کردن خشونت 

کودکان کره شمالی در روز کودک سوار بر تانک‌های اسباب بازی در خیابان‌های پیونگ یانگ رژه رفتند.

به گزارش خبرگزاری نووستی، کودکان کره شمالی همچنین در ساخت مدل‌های موشک این کشور که سال گذشته میلادی ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کرد با یکدیگر رقابت پرداخته و به اهدافی که شبیه سربازان آمریکایی بودند، شلیک کردند.

حدود سه هزار کودک در این جشن که در پارک مانگیونگدا با حضور مقامات ارشد کره شمالی برگزار شد، حضور داشتند.

همانند بسیاری از کشورهای دیگر، پیونگ‌یانگ نیز اول ژوئن (۱۱ خرداد) را به مناسبت روز کودک جشن می‌گیرد. در همین روز جشن مشابهی تحت عنوان «روز بین‌المللی حمایت از کودکان» در روسیه برگزار شد.

بسیاری از کار‌شناسان معتقدند این حرکت حکومت استبدادی کره شمالی به نوعی نقض حقوق کودک و زمینه ساز نهادینه کردن خشونت در روحیه کودکان است. 

برگزاری جشن پایان سال تحصیلی برای دانش آموزان پناهنده

مرکز حمایت از زنان و کودکان (حامی)، یک سازمان غیر دولتی، در روز ۷ خرداد ۱۳۹۲ از شرکای کاری خود دعوت نمود تا در مراسمی که برای پایان سال دانش آموزان پناهنده و در راستای روز جهانی پناهنده برگزار نموده بود، شرکت نمایند. آژانس پناهندگان سازمان ملل، شورای پناهندگان دانمارک، سفارتهای آلمان و نروژ از شرکت کنندگان در این بازدید بودند. این بازدید شامل دیدار از دو مرکز آموزشی حامی در شورآباد (جنوب تهران) بود. حدود ۷۰۰ دانش آموز دختر و پسر در سطح دبستان در این مراکز مشغول به تحصیل می‌باشند.

دانش آموزان علاقه بسیاری به ادامه تحصیل نشان دادند و از دیدن بازدیدکنندگانی از سازمانهای مختلف بین المللی بسیار خشنود شدند. آن‌ها از مشکلات و نیازهای خود با میهمانان سخن گفتند و امیدوار بودند که جامعه بین الملل بدان‌ها کمک کند.

دختران پناهنده که جهت شرکت در مراسم روز جهانی پناهنده که شامل تعدادی برنامه شامل تئا‌تر، شعر و سخنوانی بود، از شرکای حامی برای حضورشان تشکر نمودند.

کودکان پناهنده چون کودکان ایرانی حق دسترسی به تحصیل دارند و می‌توانند به مدارس دولتی بروند و لیکن تعدادی از دانش آموزانی که به دلایل مختلفی چون گذراندن سن حضور در مدرسه و یا قادر نبودن به پرداخت هزینه‌های ثبت نام قادر به حضور در مدارس دولتی نیستند، به طور رایگان در مدارس حامی شرکت می‌کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large