Skyscraper large

تقویم ادبیات کودک در اردیبهشت

sd6f54ss-روشنک آسترکى-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

پنجم اردیبهشت زادروز صادق صندوقی ۱۳۲۵

 صادق صندوقی دوره‌ی متوسطه را در هنرستان هنرهای زیبا و آموزشکده‌ی هنر گذراند و در آموزش و پرورش به کار گرافیک و تصویرگری کتاب‌های درسی پرداخت. او در سال ۱۳۷۷ رسماً از آموزش و پرورش بازنشسته شد. صندوقی یکی از پرکارترین تصویرگران کتابهای درسی در ایران است و عمده­ی آثار وی مضامین مذهبی دارد. به گفته وبگاه جزیره­ی دانش: «استفاده از رنگ، شلوغی در عنصرهای تصویری، افزایش شخصیت‌های موجود در یک تصویر، کنار گذاشتن شتاب‌زدگی‌ها و ضعف‌های گذشته و قدرت بخشیدن به طراحی فیگوراتیو، از ویژگی‌های دوره‌ی پختگی تصویرگری صندوقی است.»

۶ اردیبهشت اجرای اولین برنامه کودک رادیو ۱۳۱۹

جمعه، ۶ اردیبهشت ۱۳۱۹، دو روز پس از آغاز کار رادیو در ایران، نخستین برنامه­ی ویژه­ی کودکان از رادیو پخش شد. این برنامه را «فضل الله مهتدی» (صبحی) اجرا کرد. صبحی خود درباره­ی این روز می‌گوید: «در روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۱۹ رادیو گشوده شد و در آدینه­ی نخست آن ماه، بانگ و آوای من به ­گوش شما رسید. من برای آغاز سخن “بچه‌ها سلام” را برگزیدم که خودمانی و دلنشین بود.» سپس او اولین قصه­ی خود در رادیو به نام «افسانه­ی خر ملا ماندگار» را برای کودکان نقل کرد. به این ترتیب برنامه­ی کودکان روزهای جمعه از ساعت یازده و ربع تا یک ربع به دوازده، یعنی به مدت نیم ساعت در هفته با قصه‌های صبحی آغاز شد.

۱۶ اردیبهشت (پنجم ماه می) تولد لئو لئونی

۱۶ اردیبهشت برابر با پنجم می‌۱۹۱۰ زاد روز «لئو لئونی» نویسنده و تصویرگر بیش از چهل کتاب ستایش شده برای کودکان است. او در سال ۱۹۸۴ از مؤسسه­ی آمریکایی «هنر گرافیک» مدال طلا دریافت کرد و چهار بار آثارش در فهرست کتاب‌های ستایش شده­ی کلدکات قرار گرفته است. لئولئونی برای نقاشی، طراحی، تصویرگری و مجسمه سازی و همچنین کتاب‌هایی که برای کودکان آفریده آوازه­ی بین المللی یافته است. او هرگز در زمینه­ی هنر آموزش ندید، بلکه از کودکی وقت آزاد خود را در موزه‌های آمستردام به طراحی گذراند. بعد‌ها با افزایش علاقه‌اش به هنر و طراحی، حرفه‌ای را که آموزش دیده بود کنار گذاشت. لئولئونی از سال ۱۹۵۹ نویسندگی و تصویرگری برای کودکان را آغاز کرد. کتاب‌هایش داستان‌هایی است که او برای نوه‌هایش بازگو می‌کرد. لئونی در مورد داستان‌هایش گفته است که نوشتن  را برای تحریک ذهن‌ها، آگاهی بخشیدن و از بین بردن تعصب برگزیده است. نخستین کتابی که او برای کودکان نوشته است، «آبی کوچولو، زرد کوچولو» و «تکه کوچولو» از انگشت شمار کتاب‌های کودکان با شخصیت‌های انتزاعی‌اند. از کتاب‌های او که به فارسی نیز برگردانده شده است می‌توان به «کرم اندازه گیر، سوئیمی، آبی کوچولو زرد کوچولو، تکه کوچولو، برای من برای همه، باغچهٔ خرگوش‌ها، بزرگ‌ترین خانهٔ دنیا» و… نام برد.  

۱۹ اردیبهشت ۱۲۶۴ زاد روز جبار عسگرزاده معروف به باغچه‌بان

جبار باغچه‌بان آموزگار، بنیان گذار آموزش‌ ناشنوایان‌ در ایران، پایه‌ گذار آموزش‌ و پرورش‌ پیش‌ دبستانى‌ و از پیشگامان‌ شعر و ادبیات‌ کودکان است. از خدمات این آموزگار می‌توان ابداع روش ترکیبی آموزش الفبا به کودکان، الفبای دستی معروف به الفبای گویای باغچه‌بان برای ناشنوایان و ساختن تلفن گنگ برای آن‌ها، تهیه منابع برای کودکان پیش دبستانی و پایه گذاری ادبیات نمایشی برای کودکان را نام برد.

۲۴ اردیبهشت زادروز کامبیز صمیمی مفخم ۱۳۳۱

کامبیز صمیمی مفخم، مربی، طراح عروسک، طراح صحنه، عروسک‎ساز، عروسک گردان، کارگردان، مدیر اسبق مرکز تولید تئا‌تر و تئا‌تر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدرس دانشگاه بود.

از جمله مشهور‌ترین آثار وی می‌‎توان به مجموعه­ی تلویزیونی-عروسکی مدرسه موش‌ها (مرضیه برومند، ۱۳۶۳-۱۳۶۰) و فیلم‎های سینمایی شهر موش‌ها (محمد علی طالبی، ۱۳۶۳) (گوینده)، دزد عروسک‎‌ها (محمدرضا هنرمند، ۱۳۶۸) (طراح صحنه و لباس)؛ پاتال و آرزوهای کوچک (مسعود کرامتی، ۱۳۶۸) (طراح صحنه و لباس، طراح عروسک، بازیگر عروسکی؛ الو! الو! من جوجو‌ام (مرضیه برومند، ۱۳۷۲) (بازیگر، طراح صحنه و لباس) 

انتشار نشریه زندگی هفتگی: مخصوص دانش آموزان ۱۳۲۷

در اردیبهشت سال ۱۳۲۷ این نشریه به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی «سید حسین آموزگار خراسانی» منتشر شد.

هدف این نشریه­ی خصوصی که دو بار در ماه برای مخاطبان نوجوان منتشر می‌شد آن بود که با نفوذ گسترده در میان دانش‌آموزان، به نیازها‌ی جنبی آن‌ها در فراگیری درس‌ها یاری رساند و نقش یک رسانه­ی کمک آموزشی را بازی کند. این نشریه به سبب تنگناهای مالی، پس از دو سال از انتشار باز ایستاد. 

انتشار نشریه بازی کودکان

در اردیبهشت ۱۳۲۳ انتشار بازی کودکان با صاحب امتیازی «ابراهیم بنی احمد» و با همکاری «عباس یمینی شریف» آغاز شد.

ناشر این نشریه هفتگی، جبهه­ی آزادی بود. بازی کودکان در نخستین دوره با قطع بسیار کوچک شش در هفت سانتی متر و جلد ۴ رنگ با نقاشی‌های کودکانه و مطالب و شعرهایی ساده برای کودکان خردسال پیش دبستان منتشر می‌شد. اما تا پایان دوره­ی انتشار که روی هم رفته ۴ سال به درازا کشید، ۴ بار قطع و ۳ بار نام آن دگرگون شد. با هر بار بزرگ شدن قطع مجله، زبان آن نیز دشوار‌تر می‌شد و گروه سنی مخاطبان نیز بالا‌تر می‌رفت، به گونه‌ای که در پایان به مجله‌ای برای نوجوانان دبیرستانی تبدیل شد که صفحه‌ای برای کودکان خردسال‌ نیز داشت. نام‌های دیگر این نشریه، رهنمای آینده، جهان تربیت و کتاب ادب و تربیت بوده است. برخی این نشریه را پیشگام مجله‌های کودکان ایران می‌دانند. بازی کودکان، نه تنها نخستین نشریه­ی مستقل کودکان با نگرش آموزشی و پرورشی و الگوی مجله‌های بی‌شمار پس از خود بود، بلکه نخستین مجله­ی کودکان بود که با وجود دشواری‌های بسیار، ۴ سال دوام آورد. 

انتشار ماهنامه شورای کتاب کودک ۱۳۴۲

شورای کتاب کودک سازمانی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۳۴۱ با هدف «کمک به روند شکل‌گیری ادبیات کودکان اصیل و غنی» بنیان گذاشته‌شد. این سازمان در سال ۱۳۵۸ کار تدوین فرهنگنامه­ی کودکان و نوجوانان را آغاز کرد. در ابتدای اردیبهشت سال  ۱۳۴۲ این شورا انتشار ماهنامه­ی خود را نیز آغاز کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large